Soljamed

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Powrót

Strona startowa Obalamy mity

Obalamy mity

Email Drukuj PDF

Obalamy niektóre mity i zarzuty

1.Sól szkodzi

Znane są publikacje, które podnoszą szkodliwy wpływ soli na zdrowie ludzi, zwłaszcza powstawanie nadciśnienia tętniczego i w konsekwencji propagują ograniczenie jej spożywania. Natomiast brak jest publikacji kwestionujących inhalacyjne i kosmetyczne znaczenie lecznicze soli. Obecnie zaleca się („Medycyna po dyplomie” ,nr 8, 2010r, s 83) aby osoby z nadciśnieniem tętniczym nie spożywały więcej niż 6g NaCl na dobę.Poziom ten wydaje się fizjologicznie dyskusyjny (ryzykowny dla mięśnia sercowego ze względu na wymogi tzw pompy sodowo-potasowej).  W trakcie naszego zabiegu haloterapii w grocie w czasie 45 min (przyjmując wielkość emisji 40 mg/m3 x objętość powietrza wdychanego tj średnio 0,34m3 ) możemy przyswoić max. ok.13 mg soli. Jest to dawka znikoma w porównaniu do maksymalnie dopuszczalnej dawki soli dla nadciśnieniowców. Ponadto nasze pomiary ciśnienia tętniczego u pacjentów wykazały nawet nieznaczny spadek tego ciśnienia po odbyciu zabiegu haloterapii w grocie.

2.Zabiegi w grocie mogą spowodować większe zagrożenie infekcją na grypę i choroby przeziębieniowe

Zarzut ten wywodzi się z przeszłości i złej renomy niektórych jaskiń solnych nie przestrzegających podstawowych zasad higieniczno zdrowotnych. W naszej grocie codziennie po odbytych zabiegach wykonuje się odkażanie pomieszczenia groty lampą bakteriobójczą UV, a zwłaszcza soli na podłodze i leżaków. Po każdym zabiegu usuwa się z komory groty pozostały aerozol przez intensywną wentylację. Przestrzega się aby w zabiegach haloterapii nie uczestniczyły osoby zainfekowane- aktualnie przechodzące stan zapalny, grypę, ostre infekcje górnych dróg oddechowych. W grocie obowiązkowe są jednorazowe foliowe ochraniacze na obuwie. Sól na podłodze jest wymieniana raz w roku, a fotele, zabawki dla dzieci są często czyszczone i odkażane.

3.Inhalacje domowe solami mogą zastąpić zabieg haloterapii w grocie solnej.

Inhalacja w warunkach ambulatoryjnych lub domowych ze względu na rodzaj aerozolu jego stężenie, czas zabiegu, wielkość kontaktu powierzchni ciała z aerozolem nie może zastąpić zabiegu haloterapii. W warunkach domowych zabieg inhalacyjny jest pozbawiony wielu korzystnych czynników leczniczych nie wspominając już o tzw mikroklimacie w grocie i wspomagającym oddziaływania muzykoterapii i koloroterapii.

4.Jod przyswajany z pokarmem jest wystarczający a jego nadmiar jest szkodliwy

Wiadomo, iż dzienna dawka zapotrzebowania dorosłego człowieka na jod wynosi ok. 20 mikrogramów. Większość sądzi, że spożywanie soli jodowanej zabezpiecza nasz organizm przed deficytem jodu. Nie biorą pod uwagę, iż w kilogramie tzw soli jodowanej jest tylko 52-27 mg KJO3 (16-31 mg J) i fakt  jak duża jest strata jodu zanim on dostaje się do organizmu. Nie mający nadciśnienia człowiek zużywa ok. 10-20g NaCl a zatem ok. 0,16 do 0,32 mg J.Jest to ilość znikoma w porównaniu do dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.Dostępna w handlu sól jodowana zawiera antyzbrylacz -substancję przeciwdziałającą zbrylaniu się soli. Środek ten- to żelazocjanek potasu, który w środowisku kwaśnym prowadzi do powstania toksycznego cjanku potasu.  Ponadto jeżeli sól nie jest przechowywana w szczelnych opakowaniach jod ulatnia się, zaś w postaci soli dodanej do gotowania potraw, odparowuje lub zostanie odcedzony np. z gotowanych ziemniaków. Na Podkarpaciu i w większości rejonów górskich powietrze jest bardzo ubogie w jodki oraz jod, a letnie wyjazdy nad morze nie dają w pełni całkowitego zabezpieczenia na cały rok w ten pierwiastek. W naszej grocie zabiegi haloterapii dostarczają w aerozolu znacznie większej dawki jodu niż te które występują nad morzem czy też w kopalni soli. Niektórzy sadzą że dostarczanie do organizmu większej ilości jodu może wywołać negatywne konsekwencje zdrowotne. Na podstawie badań naukowych wykazano, że jod nie jest kumulowany w organizmie. Gdyby tak było to mieszkańcy wysp, np Japonii byliby populacją u których nadmiar jodu byłby widocznie szkodliwy a wiemy, że tak nie jest.

5.Brom szkodzi

Brom w przeciwieństwie do jodu kojarzy się ludziom negatywnie. Źródeł tego niektórzy dopatrują się w tym, że był on stosowany do obniżania napięcia seksualnego w pewnych środowiskach zamkniętych jak wojsko czy więzienia. Jednakże w tych wypadkach stosowany on był drogą pokarmową i w bardzo dużych dawkach. Obecnie następuje prawdziwa rehabilitacja tego pierwiastka. Doceniono szczególnie jego rolę w schorzeniach płuc i dróg oddechowych. Ponieważ pod jego wpływem następuje rozszerzanie oskrzeli stanowi on skład wielu leków przeciw astmie. Drugim bardzo istotnym walorem bromu jest to, że w sposób delikatny łagodzi on napięcie nerwowe, niepokój i stres. Szczególnie cenną właściwością jest w tym wypadku ułatwianie zasypiania i pewność spokojnego snu w nocy.

6. Objawy kaszlu w kontakcie z aerozolem solnym stanowią przeciwskazanie do korzystania z zabiegów haloterapii

Wystąpienie u pacjentów w trakcie zabiegu  haloterapii objawów kaszlu w kontakcie ze zwiększoną dawką aerozolu solnego stanowi normalną reakcję organizmu i nie jest dowodem negatywnego oddziaływania cząstek soli na układ oddechowy. Kaszel jest naturalnym odruchem układu na potrzebę wydalenia nagromadzonego w drogach oddechowych śluzu oraz flegmy. Szczególnie jest to typowe u osób mających  tzw "mokry kaszel".  Np u osób palących papierosy reakcja ta często jest sygnałem, że organizm stara się uwolnić od zanieczyszczonego śluzu w oskrzelach i płucach. Dalszy kontakt z aerozolem powoduje  stopniowe "odflegmienie"  dróg oddechowych i zmniejszenie wrażliwości śluzówki na zmianę temperatury i wilgotności. U osób z suchym kaszlem często po kilku zabiegach następuje zmniejszenie suchości śluzówki oraz zwiększenie odporności na zmianę warunków atmosferycznych.

Autor tego artykułu jest przekonany, iż wyjaśnienie nieprawdziwych zarzutów dotyczących zabiegów w grocie zwiększy zainteresowanie tym sposobem profilaktyki i zadbania o swoje zdrowie. Odbyte zabiegi haloterapii z pewnością pozwolą pacjentom na zmniejszenie ilości niepotrzebnie zużywanych leków, które znacznie uszczuplają nasze budżety domowe a swoimi ubocznym działaniem mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu.

 

Copyright(C) Soljamed s.c. Wszelkie prawa zastrzeżone

Powrót

Strona startowa Obalamy mity